پروفیل استیل نیز همانند سایر پروفیل‌های فولادی به 2 روش ساخته می‌شود. ماده اولیه فرایند ساخت پروفیل استیل، کویل ورق فولاد ضدزنگ بوده که گرید و سایز آن بر اساس نیاز انتخاب شده است. در ابتدا، کویل ورق روی خط تولید باز شده، در طول موردنظر برش می‌خورد و به‌صورت شیت در می‌آید. این شیت در مرحله بعد به‌وسیله چند تیغه هم‌زمان برش خورده و به شکل چند نوار طویل در می‌آید. مرحله بعدی، استفاده از دستگاه رول فرمینگ است. شیت فولاد ضدزنگ که نواربری شده، وارد این دستگاه می‌شود و لبه‌های آن با عبور با تعدادی غلتک در ابعاد متفاوت، به یکدیگر نزدیک می‌شود. سپس روی لبه‌هایی که به یکدیگر نزدیک شده‌اند جوشکاری انجام می‌شود تا به شکل پروفیل موردنظر دربیایند. در انتها نیز پروفیل‌های موردنظر معمولاً در طول‌های 6 متری برش می‌خورند.

در روش غیرمستقیم، ماده اولیه تولید پروفیل استیل، لوله استیل درزدار است که توسط دستگاه پرس، به شکل قوطی پروفیل در می‌آید. متأسفانه در کشور ما هنوز تکنولوژی ساخت قوطی پروفیل استیل وجود ندارد و اکثر پروفیل‌های استیل موجود در بازار، از کشورهای چین و تایوان وارد می‌شوند. این پروفیل‌ها معمولاً بر اساس استانداردهای بین‌المللی ASTM، EN و AISI ساخته‌شده‌اند.
پروفیل استیل
پروفیل استیل
پروفیل استیل
پروفیل استیل

انواع پروفیل استیل بر اساس کاربرد

پروفیل های استیل بر اساس کاربرد به سه دسته اصلی تقسیم می شوند: پروفیل های ساختمانی، پروفیل های صنعتی و پروفیل های دکوراتیو.

پروفیل های ساختمانی در ساخت و ساز ساختمان ها، پل ها، سدها و سایر سازه های عمرانی استفاده می شوند. پروفیل های صنعتی در صنایع مختلف، از جمله صنایع خودروسازی، نفت و گاز، غذایی و شیمیایی استفاده می شوند. پروفیل های دکوراتیو برای ساخت نرده ها، درب ها، پنجره ها و سایر محصولات دکوراتیو استفاده می شوند.

پروفیل استیل ساختمانی 

پروفیل های ساختمانی از پرکاربردترین انواع پروفیل استیل هستند. این نوع پروفیل ها در ساخت و ساز ساختمان ها، پل ها، سدها و سایر سازه های عمرانی استفاده می شوند. از جمله پروفیل های ساختمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروفیل های I شکل

این نوع پروفیل ها دارای مقطع I شکل هستند و برای ساخت تیرهای ساختمانی، ستون ها و سایر اعضای سازه ای استفاده می شوند.

پروفیل های U شکل

این نوع پروفیل ها دارای مقطع U شکل هستند و برای ساخت تیرآهن ها، خرپاها و سایر اعضای سازه ای استفاده می شوند.

پروفیل های C شکل

این نوع پروفیل ها دارای مقطع C شکل هستند و برای ساخت نعل درگاه ها، ناودانی ها و سایر اعضای سازه ای استفاده می شوند.

پروفیل های Z شکل

این نوع پروفیل ها دارای مقطع Z شکل هستند و برای ساخت ورق های فلزی، سقف های شیروانی و سایر کاربردها استفاده می شوند.

پروفیل استیل صنعتی

پروفیل های صنعتی در صنایع مختلف، از جمله صنایع خودروسازی، نفت و گاز، غذایی و شیمیایی استفاده می شوند. از جمله پروفیل های صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروفیل های لوله ای

این نوع پروفیل ها دارای مقطع لوله ای هستند و برای ساخت مخازن، لوله های انتقال و سایر کاربردها استفاده می شوند.

پروفیل های گرد

این نوع پروفیل ها دارای مقطع گرد هستند و برای ساخت تیرها، ستون ها و سایر اعضای سازه ای استفاده می شوند.

پروفیل های مربعی و مستطیلی

این نوع پروفیل ها دارای مقطع مربعی یا مستطیلی هستند و برای ساخت ماشین آلات، تجهیزات و سایر کاربردها استفاده می شوند.

پروفیل استیل دکراتیو

پروفیل های دکوراتیو برای ساخت نرده ها، درب ها، پنجره ها و سایر محصولات دکوراتیو استفاده می شوند. از جمله پروفیل های دکوراتیو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروفیل های فرفورژه

این نوع پروفیل ها دارای طرح های تزئینی هستند و برای ساخت نرده ها، درب ها و پنجره ها استفاده می شوند.

پروفیل های مشبک

این نوع پروفیل ها دارای طرح های مشبک هستند و برای ساخت دیوارهای حفاظی، نرده ها و سایر کاربردها استفاده می شوند.

پروفیل های خم

این نوع پروفیل ها دارای طرح های خمیده هستند و برای ساخت قاب ها، طاقچه ها و سایر کاربردها استفاده می شوند.
پروفیل استیل
پروفیل استیل

پرفروش‌ترین پروفیل های استیل در بازار

پروفیل استیل
پروفیل استیل

پروفیل استیل 201

مقاومت این نوع فولاد در برابر شرایط محیطی سخت نسبت به دیگر انواع استنلس استیل پایین‌تر است، پروفیل ساخته‌شده از آن بیشتر در ساخت درب و پنجره و محیط‌هایی به کار می‌رود که احتمال زنگ زدن و خوردگی پایین‌تری دارند.
پروفیل استیل
پروفیل استیل

پروفیل استیل 304

این نوع پروفیل استیل، پرکاربردترین نوع بوده و بیشتر در بازار پیدا می‌شود. علت اصلی محبوبیت پروفیل استیل 304، قابلیت فرم‌دهی و جوش‌پذیری بالای آن است.
پروفیل استیل
پروفیل استیل

پروفیل استیل 316

این نوع پروفیل به دلیل مقاومت بالای استیل 316 در برابر خوردگی و حرارت، بیشتر در صنعت کاربرد دارد. از جمله کاربردهای پروفیل استیل 316 می‌توان به صنایع کاغذ، آب‌معدنی، غذا، صنایع شیمیایی و هوافضا اشاره نمود.
پروفیل استیل
پروفیل استیل

پروفیل استیل U و Z

پروفیل‌های استیل با سطح مقطع باز نیز کاربردی مشابه پروفیل‌های ساخته‌شده از فولاد معمولی دارند. این پروفیل‌ها با سطح مقطع U و Z ساخته‌شده و در ساخت درب، پنجره و سقف کاربرد دارند.